Pozdvihnite šálku s voňavým Lukafíčkom a vzdajte hold Achillemu Gaggiovi. Tu je príbeh Milánčana, ktorý stvoril highlight našich (nielen tých jesenne zahmlených) dní. Penivé espresso.
Dosť bolo trpkej kávy!
„Piť trpkú kávu je rovnaká mizéria, ako vkročiť do zahmleného mesta,“ melancholicky si povzdychol mladý barista pri šichte v rodinnej kaviarni na milánskej Viale Premuda. Hnevalo ho, že parný systém prípravy kávy je technologicky nedokonalý a nezaručuje konzistentnú kvalitu v každej šálke. Bežne sa stávalo, že jeden zákazník zaplesal blaženosťou, no ďalšieho striasalo z trpkej pachute.
Písali sa tridsiate roky dvadsiateho storočia. Taliansko malo dosť svojich politických problémov na to, aby boli ľudia skrúšení ešte aj kvôli pokazenej káve. Barista, ktorého spomíname, sa volal Achille Gaggia a zaprisahal sa, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby vyviedol kávičkárov z hmly.
Hľadanie lepšieho espressa
Pravidlo 10 000 hodín hovorí, že ak niečomu, v čom ste úplný začiatočník, venujete 20 hodín týždenne, za 10 rokov budete špičkový expert. Achille Gaggia je dôkaz, že vytrvalosť je skutočne kľúčovou ingredienciou úspechu. Bez formálneho technického vzdelania, zato však s mnohoročnými praktickými skúsenosťami baristu predstavil svetu dokonale napenené espresso.
Kým jeho rovesníci obháňali driečne Talianky, Achille po večeroch dumal, kreslil, škrtal a prelieval hektolitre kávových nepodarkov pri ladení konceptu, ktorého cieľom nebolo nič menšie, ako predefinovať prípravu espressa.
Deň čo deň sa Achille zatváral do malej výrobne za kaviarňou, aby študoval extrakciu kávy a dokázal rozlúsknuť problém s parným tlakom. To sa mu napokon podarilo aj vďaka asistencii inžiniera Antonia Cremoneseho, ktorý dozrel na to, aby boli nápady načrtnuté v skicári reálne konštruovateľné.
Patent číslo 365726
V kalendári svieti 5. september 1938 a Achille je vzrušením bez seba, keď podpisuje papiere na patentovom úrade. Bezparný systém Lampo dostal číslo 365726.
Riešenie pre výrobu napeneného, chuťovo aj aromaticky vyšperkovaného espressa hotového už za 15 sekúnd bolo prelomové v tom, že namiesto dovtedajšej pary využívalo tlak horúcej vody. Achille neskôr prezradil, že ako nadšenec automobilového priemyslu našiel pre svoj vynález inšpiráciu v motoroch amerických armádnych džípov, ktoré šliapali na hydraulickom princípe.
Dlhá cesta do kaviarní
Ak by sme boli v hollywoodskom biografickom filme, už po ceste z patentového úradu by Achille uhýbal bleskom bulvárnych fotografov. V skutočnosti to také nablýskané nebolo. Trvalo ďalších 11 rokov (plus niekoľko ďalších patentov, promovaní na svetových veľtrhoch a nekonečného presviedčania konzervatívnych kávičkárov, nech dajú novinke šancu), kým sa Achillemu dostalo uznania.
Až koncom štyridsiatych rokov sa vo výkladoch popredných talianskych kaviarní začali objavovať reklamné pútače „Crema caffè di caffè naturale“. Zákazníkov vábili na prirodzenú kávovú penu, pripravovanú – ako inak – na kávovaroch s Achilleho priezviskom. A odvtedy je vkročenie do zahmleného mesta o dosť menšou mizériou. 😊
Vedeli ste, že...
... aj my v Lucaffé sme patentoví revolucionári? V roku 2017 sme si nechali patentovať unikátnu technológiu smart podov, udržateľných kávových kapsúl, ktoré neškodia životnému prostrediu.